Raksta mērķis ir soli pa solim parādīt, kā meklēt lētās aviobiļetes. Bieži vien ceļotāju forumos nākas redzēt aicinājumus palīdzēt atrast lētas aviobiļetes, bet uzdevums ir vienkāršs, ja vaicātājs pats mazliet iepriekš pameklē. Labāk vienreiz pašam izdarīt, apgūt pamatus un vēlāk jau pats šo lietu nokārtot. Ja ceļo ar lētām aviokompānijām, pašam ir jāmāk atrast aviobiļetes, jo var gadīties situācija, ka steidzami ir jārezervē jaunas. Raksts ir paredzēts vairāk iesācējiem, tas ir papildināts ar saitēm uz saistītiem bloga rakstiem, kā arī meklēšanas rezultātu piemēriem.
Pirms sākt meklēt
Pirms meklēšanas sākuma norādi sev vēlamo budžetu, kurā vēlies iekļauties. Dzenoties pēc vislētākā piedāvājuma, dažkārt var sagādāt sev vilšanos. Katram pašam ir jāizvērtē, vai ķert lētos piedāvājumus, pēdējā brīža cenas vai tomēr rūpīgi izvēlēties vairākus galamērķus, izvērtēt labākos laikus to apmeklēšanai un tad lūkoties pēc lētām aviobiļetēm. Iepriekš plānots ceļojums samazinās iespēju sastapties ar papildu izmaksām vai gadīties galamērķi kāda notikuma laikā, kad visas viesnīcas ir pilnas un pilsēta pārpildīta ar tūristiem, cenas pārspīlētas.
Lēto aviobiļešu meklēšana – soli pa solim
1. Lētās aviokompānijas no Rīgas, tiešie lidojumi
Šobrīd zemo cenu aviokomānijas kā Ryanair, Wizzair, Norwegian no Rīgas piedāvā reisus par izdevīgām cenām daudzos maršrutos, atliek vien apmeklēt aviokompānijas mājas lapu un atrast vajadzīgo piedāvājumu, norādot galamērķi un ceļojuma datumus. Aviokompānijas mēdz piedāvāt kalendāra skatījumu, lai atrastu izdevīgāko cenu, piemēram, mēneša skatījumā – daži piemēri: Norwegian Low Fare calendar, Ryanair lētie lidojumi, Wizzair saraksts un cenas, spāņu Vueling (no Tallinas, noder citi Eiropas maršruti).
2. Savienotie reisi
Ja ir vajadzība nokļūt tālāk, meklējam savienoto reisu iespējas – sākotnēji to uzticam darīt noderīgiem servisiem kā Azair (bloga raksts), Airixo, FlightSearchLive, Skypicker, Skyscanner, Dohop, un citus (Noderīgas saites). Lēto cenu aviokompāniju maršrutus var meklēt šajā interaktīvajā kartē: norādi lidostu, tiešie savienojumi atzīmēsies kā zaļi punkti. Uzklikšķini uz zaļā punkta, lai uzzinātu vairāk, kura aviokompānija nodrošina lidojumu.
Šos servisus lietderīgi arī izmantot, ja nav konkrēta galamērķa, bet ir vēlme kaut kur doties – norādām sākuma lidostu (piemēri – Rīga, Viļņa, Tallina uz dažādiem galamērķiem) un izvērtējam iespējas. Katram servisam ir savas priekšrocības un trūkumi, tādēļ ir vērts izmēģināt vairākas sistēmas. Mazliet pacietības, lai iepazītu, kā tās strādā un tālāk jau atliek meklēt, kombinēt. Pieredzējuši lietotāji var izmantot Matrix aviobiļešu meklētāju. Atcerieties, ka aviobiļešu cenas mainās – tā var mainīties arī pēc vairākām minūtēm. Ja ir atrasta piemērota cena, nevajadzētu vilcināties ar biļešu iegādi. Biļetes nevajadzētu iegādāties pārāk agri un pārāk vēlu, 2-3 mēneši pirms ceļojuma parasti ir labākais laiks, izņēmums – Ziemassvētki, skolēnu brīvdienas.
Ja uzreiz neizdodas atrast piemērotu kombināciju, pamēģini meklēt katru virzienu atsevišķi vai izmantot tuvākas lidostas, piemēram, ielidot Porto, bet izlidot no Lisabonas vai izlidot no Kauņas un ielidot Rīgā. Atpakaļ lidojumus labāk plānot ar atgriešanos Rīgā, lai pēc ceļojuma nav papildus jādomā, kā nokļūt mājās. Atcerieties, ka pašu veidotas kombinācijas ir jūsu pašu atbildība – vairāk par to lasiet rakstā Laiks starp savienotiem reisiem. Laiks starp lidojumiem ir jābūt vismaz 2 stundas, tomēr dažādās lidostās tas var atšķirties, nozīmīgi, vai lidojat tikai ar rokas bagāžu u.c. faktori.
3. Pašu veidoti savienojumi
Dažkārt sistēmas pašas nespēj atrast piemērotus savienojumus, tādēļ var nākties pašam pētīt iespējamās kombinācijas – sākumā ir jāizpēta, uz kādām lidostām lido lētās vai citas aviokompānijas no izvēlētā galamērķa. Šo uzdevumu atrisināt palīdzēs lidostas mājas lapa vai whichairline.com lapas sadaļa Airports. Tālāk izpētiet esošā maršruta pievilcību – cenu līmeni, biežumu. Dārgs lidojums reizi nedēļā + savienojums ar Rīgu noteiktos datumos ir ievērojamas izmaksas un šādā kombinācijā ir zema elastība, lai atrastu lētāku piedāvājumu.
Svarīgi atcerēties, ka katrai lidostai ir savs unikālais kods, piemēram, Rīgas lidostai tāds ir RIX, savukārt Parīzes lielākajam lidostām – Šarla de Golla CDG, ORY. Tādēļ skatot maršrutus nevar paļauties uz nosaukumu, ka aviokompānija lido uz Parīzi, bet jāaplūko, uz kuru lidostu – Wizzair no Rīgas lido uz Briseles tuvumā esošo Charleroi (CRL) lidostu, bet AirBaltic un Brussels airlines uz Briseles galveno lidostu (BRU). Google piedāvā atrast visus tiešos lidojumus no konkrētās lidostas, vien pamainiet meklējumā lidostas kodu: flights from RIX kā Rīgas piemērs.
Tālākai ceļojuma maršruta plānošanai noderēs interaktīvā karte ceļotājiem, lai izpētītu iespējamās alternatīvas, piemēram, lai nokļūtu no Rīgas uz Amsterdamu, lidot uz Eindhovenu ar Wizzair un tālāk doties ar autobusu vai vilcienu. Šī karte palīdzēs izvērtēt dažādas alternatīvas lidojumiem, sniegs tālākas norādes, kādu transportu izmantot. Pastāv iespēja norādīt arī vairākas pilsētu kombinācijas, piemēram, Rīga – Varšava – Lubļina.
4. Lidojumi no tuvākajām lidostām
Jāapskatās, vai tuvākās lidostas Tallina, Kauņa, Viļņa nenodrošina izdevīgas cenas lidojumiem uz vajadzīgo galamērķi, piemēram, no Kauņas uz Maltu, no Viļņas uz Kutaisi Gruzijā, Korfu salu u.c. Tālākus lidojumus var meklēt savienojumos ar Oslo vai Stokholmu, kur ir salīdzinoši pieejamas aviobiļetes.
5. Gala izvēle
Kad ir izveidots saraksts ar iespējamajām kombinācijām, salīdziniet tās savā starpā – izlidošanas laiki, ilgums starp lidojumiem, citu cilvēku atsauksmes, aviokompānijas precizitāte utml. Piemēram, uz Stambulu labāk lidot ar Turkish Airlines (labāka apkalpošana, ēdināšana, tiešais lidojums), nevis ar UAI (ukraiņu aviolīnijas caur Kijevu), lai gan cenu starpība biļetei būtu 40 eiro. Rūpīgi izpētiet, kas ir iekļauts cenā (bagāža, ēdināšana), izvērtējiet iespējamās papildu izmaksas – agra izlidošana/vēla ielidošana nozīmētu taksometru, nakts lidostā – izmaksas par viesnīcu vai nakšošanu lidostā.
Turpini lasīt šo un citus blogus, lai labāk saprastu, kā meklēt un izvērtēt piedāvājumus – izlasi rakstu, kādēļ lētāki lidojumi beigās varbūt dārgāki. Jau šodien vari izmēģināt atrast biļetes, lai nākamreiz jau būtu labāka izpratne un ātrāk varētu atrast labāko piedāvājumu. Ja ir jautājumi, vaicā citu viedokli domubiedru grupās, pārliecinieties, ka ir izdevīgs piedāvājums, varbūt kāds cits sniegs zelta vērtu padomu, tomēr pirms vaicāt – izdari šo mazo darbiņu sākumā savā pusē, vismaz mazliet pameklēj, iegūsi vairāk cieņas un lielāku iespēju, ka tiks palīdzēts.
Ja tomēr nejūties pietiekami komfortabli mēģināt rezervēt, meklēt, cīnīties ar problēmām, ja kaut kas notiek ar lidojumu, tad izvēlies tūrisma aģentūru piedāvātos pakalpojumus, samaksāt mazliet vairāk, bet paļauties uz viņiem.
Citus rakstus par lētiem lidojumiem, to meklēšanu, ko ņemt vērā, lasi sadaļās “Lēti lidojumi” un “Ceļotāju padomi“, kļūsti par bloga facebook lapas sekotāju, lai uzzinātu par jaunākajiem rakstiem.